David Bodino

« Mam jedno wyzwanie: wymyśleć i stworzyć produkty bez granic czasowych, przedmioty, które się nie zestarzeją »

Architektura i  design ma tradycję w Twojej rodzinie czy to był przypadek?

Kto wie może w poprzednim życiu. Na pewno byłem wojownikiem , artystą lub magiem. Myślę, że przynajmniej jedna z tych trzech postaw musi znaleźć się w każdym projektańcie.

Jesteś z Włoch z regionu Piemontu - region ten znany jest z ciągłego postępu technologicznego, czy to wywarło wpływ na Ciebie, na Twoją pracę?

Piemont to region z  wielką tradycją projektowania dla przemysłu samochodowego i znanymi studiami projektowymi jak Giacosa, Bertone, Pininfarina, Zagato, Giugiardo.

Masz bardzo ciekawą ścieżkę kariery.

.....moja praca od początku związana była z uczelnią. Po obronie pracy dyplomowej z architektury otrzymałem doktorat z  projektwania architektury i wzornictwa, a potem uczyłem kilka lat jako profesor na wydziale architektury i wzornictwa przemysłowego na politechnice w Turynie. Uczę projektowania tak aby zachować prawidłową relację pomiędzy jego korzeniami a praktyką tak jak to robił Carlo Mollino - założyciel turyńskiej szkoły. 


« Na pewno byłem wojownikiem,
artystą, lub magiem. »


Co przede wszystkim starasz się przekazać studentom?
Wierzę w to że projektowania jest proste do opanowania następnie trzeba złapać ulotną myśl, ideę i przekształcić ją w ze starannością i starannością  w coś konkretnego.

Jakie masz realizacje z zakresu wzornictwa przemysłowegi i architektury?

W dziedzinie wzornictwa przemysłowego zaprojektowałem różne przedmioty dla znanych włoskich marek a  w niektórych z nich zajmuję stanowisko dyrektora artstycznego. W dziedzinie projektowania wnętrz i architektury projektowałem restauracje, hotele, muzea i domy tak we Włoszech jak i na całym świecie.

Która z Twoich realizacji jest według Ciebie najlepsza?
Na pewno ostatnia. Cały czas nad nią pracuję...

Jedną z Twoich specjalizacji jest aranżacja wnętrza, gdzie ściśle wspólpracujesz z producentem drzwi FerreroLegno.
Dla FerreroLegno od 2007 aż po rok 2014 projektowałem nowe modele drzwi. W FerreroLegno byłem v już na stanowisku "art director" dyrektora odpowiedzialnego za design. Obecnie jestem na takim samym stanowisku w  ważnych włoskich firmach, które produkują drzwi wewnętrzne, oraz wspólnie ze Stradivari Design projektujemy prdukty dla firm na całym świecie.

Od drzwi jest blisko do klamki … który projekt klamki na świecie jest dla Ciebie wyjątkowy i jakie klamki Vpoleciłbyś do Twoich drzwi?

Klamki które preferuję, to te, które mówią o historii. Te ze średniowiecznych zamków, te z pałaców króla Francji, albo te ze starych zagród, opuszczonych domów. Te klamki są w stanie stać się archetypem. Myślę, że obecny projekt musi skupić się na tworzeniu nowych archetypów.

Projektujesz klamki dla M&T. Dlaczego zdecydowałeś się na współpracę z  M&T, podczas gdy we włoszech jest wielu producentów klamek?

M&T to dynamiczna, młoda firma przygotowane na eksperymenty. Widzę tu możliwość interesującej współpracy, łączącej włoskie wzornictwo z tą firmą, która ma technologię, i ciekawe podejście do designu. Surowość wraz z wyobraźnią, technologia z designem. To pewne zwycięstwo ..

Co było inspiracją do zaprojektowania tej klamki?

Nowoczesność, po projekcie klamki Minimal, należy wrócić do pracy  nad formą, konieczne jest odkrycie nowej wartości stylistycznej. W tym przypadku, ergonomia  i stylistyka poszukiwana w branży  motoryzacyjnej są podstawą tego pomysłu.  

Masz w dziedzinie wzornictwa przemysłowego jeszcze kilka niespełnionych celów?

Tak oczywiście. Mam jeszcze jedno wyzwanie: wymyśleć i stworzyć produkty bez granic czasowych, przedmioty,  które się nie zestarzeją..

ZAPROJEKTOWANE MODELE

Klamka drzwiowa od Davida Bodino

Klamka drzwiowaa od Davida Bodino